Učenici 8. razreda obilježili Noć knjige i završetak cjelogišnjeg projekta "Čitanje ne poznaje granice" uz slovenske partnere.

Učenici osmih razreda obilježili su petak, 10. svibnja, na jedinstven način - proveli su noć u knjižnici i multimediji kako bi obilježili Noć knjige i završetak cjelogodišnjeg projekta "Čitanje ne poznaje granice". Ovaj projekt, koji povezuje škole iz Hrvatske i Slovenije, ima za cilj promicanje čitanja knjiga slovenskih autora prevedenih na hrvatski jezik i obrnuto.

Sedmero učenika zajedno sa knjižničarkom provelo je noć u prostorima knjižnice, gdje su zajedno sudjelovali u raznim aktivnostima. Nakon što su pročitali posljednju knjigu u sklopu projekta, "Družina sinjeg galeba" od Tone Seliškara, učenici su izradili plakat. Kao dio suradnje s partnerskom školom Stična iz Slovenije, učenici su se također povezali preko Zooma kako bi podijelili svoje dojmove i iskustva.

Jedna od aktivnosti u noći bila je gledanje filma koji je ekraniziran po knjizi, nakon čega su učenici raspravljali o razlikama i sličnostima između knjige i filma. Zaključili su kako im se više sviđa čitanje knjige jer im potiče maštu, omogućuje da sami stvaraju slike likova i scena, dok im je u filmu sve "nametnuto".

Nakon aktivnosti vezanih uz knjige, učenici su se opustili i uživali u raznim igrama poput nogometa i skrivača te razgovarali prije nego što su konačno otišli spavati. Iako su se veselili iskustvu, izrazili su žaljenje što će iduće godine krenuti u srednju školu te neće moći sudjelovati u ovom projektu.

Ova inicijativa pokazuje važnost promicanja čitanja među mladima te potiče međunarodnu suradnju i razmjenu kulturnih iskustava među školama.

Priloženi dokumenti:
IMG_8704.pdf (291.40 KB)

objavio: Alana Peco   datum: 13. 5. 2024.

« Lipanj 2024 »