Susret s piscem - Jadranko Bitenc

Piše: Nikolina Iživkić, 5.a

U srijedu, 25. travnja, učenici petih i šestih razreda upoznali su poznatog pisca Jadranka Bitenca. Pokazao nam je svoje dvije jako zanimljive knjige - ,,Twist na bazenu˝ i ,,Lana, godina mačke˝, koje ćemo i mi čitati kao lektiru u šestom razredu. Govorio je i o svom teškom djetinjstvu koje ga je ujedno i potaknulo na pisanje. Nakon toga, naši su mu učenici postavljali pitanja koja su ih zanimala. Ovaj susret s književnikom bio je vrlo zanimljiv i motivirajući, a učenike je sigurno potaknuo da napišu neku svoju priču.

Učenice koje pohađaju novinarsku skupinu iskoristile su priliku te su našem gostu postavili još poneka pitanja.

Intervju su provele učenice 5.a i 5.b razreda Katja Dubravac i Tena Jarić.

Koliko ste do sada napisali knjiga?

Objavio sam 8 romana, od toga je 1 za odrasle i 7 za djecu.

Znači, ne pišete samo za djecu?

Pišem i za odrasle. Mislio sam na početku svoje karijere da sam ja pisac za odrasle, no shvatio sam ipak da sam ja više pisac za djecu.

Što želite poučiti djecu svojim knjigama?

Najviše im želim prenijeti nadu i optimizam. Ja sam inače vječiti optimist tako da vjerujem da ma koliko da se loše osjećaju, bilo u školi,  kod kuće ili u društvu, jednoga dana će zahvaljujući tome što će biti optimisti odrasti  sretnije, a uz nešto znanja i uz malo sreće postati će odrasle osobe koje će biti sretne.

Što im želite prenijeti svojim knjigama?

Da uvijek postoji nada. Ako vas mrze nastavnici probajte više učiti, ako se ne slažete s roditeljima - čekajte da odrastete, da odete od kuće. Sve što vam  se loše događa je samo trenutno, a imate pravo biti sretni.

Kako se postaje dobar pisac?

Teško je biti dobar. Svaki je pisac drugačiji .Moraš biti svoj, moraš vjerovati sebi, moraš biti načitan. Moraš jako puno čitati, trebaš imati mnogo životnog iskustva kako bi mogao nešto zanimljivo napisati, nešto što neće biti zanimljivo samo tebi, nego i djeci koja će to čitati.

Gdje pronalazite inspiraciju za svoja djela?

Nemam inspiraciju jer ja nisam pjesnik -  u životu nisam napisao niti jedan stih. Pisanje je isključivo rad. Ja imam dvije faze - prva faza je ta da prikupljam materijale, a bilo kakva obična rečenica je dovoljna. Onda kada se to sve prikupi dolazi onaj teži dio kada trebaš sjesti za stol i početi pisati.

Zahvalili smo se našem piscu i poželjeli mu još mnogo uspješnih i napetih romana za djecu koje ćemo obožavati čitati za lektiru.

objavio: Dora Rolj Kovačević   datum: 2. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »

Ovaj mjesec: 2098