Projekt Eko dani kroz godinu

Učenici 4.b razreda, zajedno sa svojom učiteljicom Ružicom Kirchbauer, tijekom ove  školske godine realizirali su projekt Eko dani kroz godinu.

Cilj je projekta bio da učenici shvate koliko je važno brinuti se i čuvati svoj okoliš, aktivno sudjelovati u očuvanju prirode i zaštite okoliša, te poslati jasnu i glasnu poruku svim generacijama kako i malim koracima svi možemo pridonijeti mnogo očuvanju planete Zemlje.

Za pregledati fotografije klikni ovdje

Jedan od tih malih koraka  je i radionica koju su imali u utorak 20. travnja 2010. godine zajedno s mamama pod nazivom „Za moju jedinu planeticu, molim platnenu vrećicu.“ Oslikavali su platnene vrećice koje su se mogle dobiti u kineskoj trgovini, Patričaru i Bosi.

Osim toga, tijekom čitave školske godine su na Radio Cvrčku obilježavali važnije Eko dane kako bi osvijestili sve ljude i pridonijeli barem malim dijelom očuvanju okoliša i naše planete. Učenici su skupljali plastične boce i za dobiveni novac  kupili cvijeće koje su posadili u školski cvjetnjak i darovali Zemlji za rođendan. Također su likovnim radovima, pismenim sastavcima i uređenjem panoa obilježili Dan planeta zemlje, a vrhunac je bila radionica. Mame su oduševljeno prihvatile ideju o radionici. Tom prigodom ispekle su kiflice, kolače, a bilo je i soka i kave.

Uz ugodno druženje i rad, vrijeme je brzo prošlo, a rezultat su bile prekrasne platnene vrećice koje ćete moći vidjeti na slikama.

Nadamo se da ćete pročitavši ovaj članak, barem malo razmisliti o tome što Vi  kao pojedinac možete napraviti za spas Zemlje. Mi smo se odazvali i pomogli, a Vi?

Jeste li znali…

...da su plastične vrećice za kupovinu često prikladnije od papirnatih, ali da se ne razlažu u prirodi, a boja koja se koristi za natpise na njima sadrži toksični teški metal? Zato, ako ih već koristimo, koristimo one bez natpisa i koristimo ih višekratno!

Inače svake se godine u svijetu potroši preko 500 milijardi plastičnih vrećica, od kojih velika većina na kraju završi u prirodi. Stotine tisuća životinja umire svake godine jer pojedu odbačene plastične vrećice zamijenivši ih za hranu, ili se zapetljaju u njih. Plastične se vrećice u okolišu raspadaju na manje dijelove i u konačnici u plastičnu prašinu nepoželjnu u prirodi. Količina recikliranih plastičnih vrećica ekstremno je mala. Samo oko 1 posto vrećica završi na recikliranju. Recikliranje plastičnih vrećica je neekonomično i teško provedivo.

Čak i ako se recikliranje plastičnih vrećica znatno poveća, to ne rješava problem njihove nemilosrdne proizvodnje zbog koje se troše ogromni resursi i otrovne kemikalije.

Zemlja u budućnosti

Sadašnje vrijeme je grozno. U ovom vremenu ljudi zagađuju okoliš i Zemlju.
Mislim da će u budućnosti biti još gore.Sve će cvijeće uvenuti od ljudskih nemarnosti. Zrak će biti onečišćen od dimova iz tvornica i automobila. Sve rijeke koje izgledaju čisto i bistro zapravo su onečišćene mikroorganizmima koje ne vidimo prostim okom.U budućnosti ljudi neće imati zdrave i pitke vode. Moglo bi doći do većih katastrofa. Ljudi će dobiti mrlje po tijelu.Životinje koje žive u vodi uginut će.

Priroda neće biti ista nego ugrožena. Sve će biti ružno. Čovjek će tek tada shvatiti da je on glavni krivac za sve, ali će biti prekasno.

Iva  Ramljak, 4.b

Zemlja u budućnosti

Čovjek onečišćuje Zemlju, siječe drveće,baca smeće i različiti otpad.

Mislim da će čovjek za pedeset godina shvatiti da griješi i prestati onečišćavati Zemlju.Bit će puno pitke vode.Postojat će samo ekološki automobili.Sve tvornice imat će pročišćivače.Rast će lijepo, mirisno cvijeće i drveće.Po mirisnom zraku će letjeti lepršavi leptiri, bumbari i pčele.Ljudi će biti sretni i zadovoljni.

Nadam se da ćemo se svi potruditi da zaista tako bude u budućnosti.

Klara  Kirchbauer, 4.b

Zemljina  budućnost

Današnji svijet nije lak. Zemlja osjeća što joj radimo, ali mi ne. Moram spomenuti da se Zemlja zna osvetiti. Zemljina budućnost može biti lijepa ako joj mi pomognemo. Biljke više ne moraju tugovati i podnositi smrad.Pomozimo im da budu sretne, zdrave i zahvalne.Ljudi umiru od potresa, vulkana i mnogih bolesti.Zemlja zato nije kriva nego mi. Zemlja nam to uzvraća i želi nas baš na taj način opametiti.

Kakva će Zemlja biti za nekoliko godina ako joj sada ne pomognemo? Bog je čovjeka stvorio da još više oplođuje Zemlju. Ali čini se da ju mi uništavamo, a ne oplođujemo. Ljudskog života će nestati na Zemlji.

Ljudi! Ako sada nešto ne poduzmemo dovest ćemo sami sebe u propast i opet će Zemlja ostati sama, a Bog će biti nezadovoljan s nama.

Norbert  Nakić, 4.b

Zemlja  u  budućnosti

U budućnosti će Zemlja biti prekrasna šarena kugla.Umjesto drveća rast će velike lizalice,a umjesto potoka i rijeka teči će topljena čokolada.Ljudi će živjeti u vilama poput velikih crkvi.Naše selo bit će pravi mali raj.Sve će biti puno prekrasnog, mirisnog cvijeća.

Nadam se da više  neće biti cigareta, alkohola,droga i ostalih štetnih tvari koje ugrožavaju čovjeka, ali i okoliš.

Skoro svi ljudi će moći ići u svemir i mislim da će sve biti super.

Darija Štadlmajer,4.b

objavio: Vlado Karajko   datum: 6. 5. 2010.