DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE U NAŠOJ ŠKOLI

U našoj smo školi tradicionalno obilježili Dane kruha. Kruh je dar Božji pa stoga treba zahvaljivati na njemu. Kruh se spominje  i u najljepšoj molitvi na svijetu “Oče naš”, a kroz povijest je služio mnogim narodima kao hrana za preživljavanje. Svakodnevno ga koristimo u prehrani kao jednu od najfinijih i neophodnih namirnica.

Fotografije možete pogledati OVDJE

Obilježavanjem Dana kruha pridonosi se  potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa djeteta - učenika i prirode.

Učenici su u svojim učionicama postavili izložbu  plodova zemlje, kruha i krušnih proizvoda, različitog sjemenja, te starih alata koji su se koristili ili se još koriste u obradi zemlje i pripremi kruha. Komisija u sastavu vjeroučiteljice Irene Karajko, učiteljica Suzane Valentić, Ivane Laco i Tine Ratković te knjižničarke Teje Kompar, obišla je učionice te izabrala radove koji su se posebno istaknuli među ostalima za Županijsku smotru u Vinkovcima.

U školskom su holu postavljeni radovi učenika šestih razreda te plakat nastavnice likovne kulture, Jadranke Letinić. Na jednom od panoa nalazile su se fotografije s radionice učenika 6.a razreda gdje su izrađivali ruže od šuške kukuruza pod vodstvom njihove razrednice, Slavice Čurdinjaković.

Središnji dio školskog hola ukrašavao je veliki izložbeni stol s plodovima zemlje, kruhom i krušnim proizvodima. Posebno zanimljiva bila je maketa krušne peći te stari alati koji su se koristili ili se još i koriste u obradi zemlje i pripremi te pečenju kruha.

Program je započeo nastupom školskog zbora uz pratnju tamburaša pod vodstvom nastavnice glazbene kulture, Slavice Čurdinjaković. Počastili su nas dvjema pjesmama: Jesenskom i Tri sam dana kukuruze brala. Također smo poslušali recitacije učenika 2.b razreda, Blanke Iživkić i Mateja Jarića te učenice učenice 3.a razreda, Sare Krtić. Osim njih, posebno su nas iznenadile učenice 4. razreda, Klara Anđelić, Martina Čurdinjaković, Iva Dodig, Klara Klobučar i Ana Lošić koje su otpjevale pjesmicu „Mali pekar“ uz prigodnu koreografiju. Svečanost je završila blagoslovom naših plodova i proizvoda. Blagoslov je dao župnik Mirko Bingula.

Nakon programa, učenici, učitelji i nastavnici mogli su se počastiti delicijama koje su pripremili vrijedni učenici, a osobito vrijedne mame.

objavio: Vlado Karajko   datum: 7. 10. 2010.

Ukupno: 432030
Ovaj mjesec: 1938