Dan kruha u našoj školi

,,Kruh: Tako običan, tako svakodnevan, a tako rječit. A ljudi k'o ljudi, lako se navikavaju i ne primjećuju bremenitost poruke u svakodnevnom. Zastanimo zato načas i razmislimo o kruhu. Običnom, svakodnevnom kruhu.˝

Mjesec listopad u našoj školi tradicionalno je vezan za proslavu Dana kruha. Tako smo i ove godine imali priliku svim osjetilima uživati u prozvodima od brašna koje su spremile vrijedne ruke naših učenika, njihovih majki i baka, a sve je to bilo popraćeno i prigodnim programom.

O proslavi Dana kruha 7.10.2014. izvijestile su nas učenice 5.b razreda, M. Pejić, A. Pejić, A. Radat i A. Majcenović. Učenice pišu kako je taj dan nastava bila skraćena, a svi su razredi bili zaduženi za uređenje svojih stolova s kruhom i pecivom ispred škole. Program je započeo uvodnim riječima našeg ravnatelja i vjeroučiteljice, a nastavio se izborom najljepše uređenog stola, u čemu je pobjedu odnio 1.a razred, dok je 7.b razred dobio pohvalu. Priredba je završila župnikovim blagoslovom kruha i ostalih proizvoda.

Učenice 5.b razreda, Lorena, Lana i Tomislava, prisjetile su se i toga kako su prošle godine imale priliku vidjeti kako se peče kruh u krušnoj peći. Naime, lani je učenicima majka njihove prijateljice Barbare pokazala kako izgleda cijeli postupak pravljenja kruha, a potom im dopustila da se i sami okušaju u pečenju pizza.

E. Boras, P. Batinić i P. Budimir, također učenice 5.b, zamolile su učenike i pokojeg nastavnika da s njima podijele svoje dojmove o ovogodišnjem Danu kruha. Zaključak je bio da je to svima jedan od najdražih dana u školskoj godini. Učenice su utvrdile i to da svi znaju da se kruh pravi od brašna, vode, kvasca i soli, kao i to da su svi razredi uložili zaista velik trud u uređenje svojih stolova, iako nisu svi mogli biti pobjednici.

Uz poziv naše vjeroučiteljice da se uvijek sjetimo kako ima onih koji nemaju niti najosnovnije namirnice potrebne za život te da moramo biti zahvalni Bogu za kruh koji nam je svakodnenvno na stolu, svi se učenici raduju sljedećem Danu kruha.

Za kraj vam donosimo dva recepta za kruh, jedan starinski i jedan novi, koje je s nama odlučila podijeliti učenica A. Pejić i pozivamo da pogledate galeriju fotografija u kojoj je zabilježen Dan kruha 2014.

Starinski recept za kruh

½ l vode

1 kg brašna

1 kocka kvasca

malo soli

Sve sastojke izmiješati, zatim ostaviti da tijesto stoji 2h. Nakon toga kruh staviti peći na 30 minuta. Na taj se način dobije 1,200 g kruha. Ovako su nekada pravile kruh moja baka i prabaka. Dobar tek!

Novi recept za kruh sa sezamom

500 g brašna

400 ml mlake vode

1 vrećica suhog kvasca

1 žličica soli

1 dl maslinovog ulja

500 g sezama

na vrh žličice šećera

Sve sastojke umiješati u mekano tijesto. Tijesto staviti u posudu te pustiti da se na toplom diže 2h. Pred kraj dizanja zagrijati pećnicu na najveću temperaturu. Kada se tijesto digne, posipati ga sa sezamom, a zatim ispeći. Tako danas kruh pravi moja mama. Dobar tek!

objavio: Dora Rolj Kovačević   datum: 11. 10. 2014.