PORTRET SLAVONSKOG SELA PREDSTAVLJEN U MATICI HRVATSKOJ U VINKOVCIMA

U srijedu 6.travnja 2016. godine u prostorijama Matice hrvatske u Vinkovcima predstavljen je „PORTRET SLAVONSKOG SELA“, trajna izložba postavljena u multimedijskom prostoru OŠ Stjepana Cvrkovića u Starim Mikanovcima. Povod predstavljanja je upoznavanje šire javnosti s kulturnim životom i identitetom Mikanovaca odnosno Mikanovčana koji su od kraja 19.stoljeća do danas ostavili značajan trag u stvaranju kulture zavičaja i šire.

Zbirka zavičajne baštine predstavljena je kroz različite povijesne dokumente koji su nam dostupni, a prikupljeni su iz Državnog arhiva Mađarske, odnosno Budimpešte koji govore o postojanju Mikanovaca unazad 770 godina kontinuiranog života i življenja na ovim prostorima. Zbirku čine i brojni znanstveni radovi znamenitih Mikanovčana poput prof.dr.Josipa Fališevca, dr. Ivana Jurića, dr.Ilije Abjanića, kao i romani Mikanovačkih autora od kojih se izdvajaju Mato Kovandžić, Pavao Petričević ili dijalektalno stvaralaštvo u vidu brojnih djela Mikanovčanina Martina Jakšića. Portret slavonskog sela upotpunjavaju i brojni radovi Šime Frkovića, Andrije Kneževića, Josipa Kneževića kao i obrazovni i edukacijski sadržaji  dr. Tomislava Pejakovića, dr. Vinka Petričevića i profesora Đure Škrgeta.

U zbirci su prikupljeni i brojni dokumentarni materijali, filmska građa o Mikanovcima, tradicijska kultura i manifestacije, feljtoni i dokumentarci o poznatim kulturnim, sportskim ili javnim osobama koje svoje podrijetlo vuku iz Mikanovaca.

Velikom  broju znatiželjnika na predstavljanju Portreta slavonskog sela prezentirani su dokumentarni zapisi i običaji koji su snimljeni u Mikanovcima prije 50-tak godina. Portret Slavonskog sela predstavio je autor trajne izložbe, ravnatelj škole Đuro Škrget, a u predstavljanju Mikanovaca u današnje vrijeme sudjelovao je načelnik općine Mario Milinković, dok su se svojim radovima posjetiteljima predstavile Mara Jozinović sa svojom zbirkom pjesama i Kata Cindrić.

Cijeli program predstavljanja modulirao je Stjepan Marić, član Matice Hrvatske koji je prikupio kroz proteklih 50 godina i najveći dio ove zbirke i donirao OŠ Stjepana Cvrkovića u trajno vlasništvo.

objavio: Dora Rolj Kovačević   datum: 8. 4. 2016.

« Ožujak 2024 »